1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Zagrożenia załóg U-Bootów

Moderatorzy: Jatzoo, Brodołak

Posty: 35 • Strona 1 z 21, 2

Zagrożenia załóg U-Bootów

Postprzez ObltzS » 27.10.07, 18:18

Witam !

Historia U-Bootwaffe jest pełna rozmaitych wydarzeń, które są związane bezpośrednio nie tylko z prowadzoną przez U-Booty "wojną tonażową", ale także różnych innych rozmaitych zdarzeń losowych rozgrywających się na pokładach U-Bootów. Były one konsekwencją, wynikającą z zagrożenia i ryzyka, jakie nieustannie towarzyszyło odbywanym patrolom bojowym, warunkom panującym na pokładzie, nieustannego stresu i wynikającego z tego przemęczenia załóg, które w takich warunkach były bardziej skłonne do popełniania błędów i omyłek, które niejednokrotnie miały swój tragiczny [śmiertelny] finał.
Najbardziej znanymi przypadkami są zmycia za burtę przez fale sztormowe części obsady pomostu bojowego, gdzie załoga U-Boota traciła część swoich członków, gdzie straty te nie były wynikiem bezpośrednio prowadzonych działań bojowych wobec przeciwnika, pomimo, iż miały miejsce w czasie trwania patroli bojowych.
Jednym z mniej znanych i opisywanych przypadków, jest utrata członków załóg w trakcie wykonywania rutynowych niemal czynności związanych z bieżącą obsługą i przeglądem podstawowych systemów i urządzeń U-Boota..

Do jednych z takich tragicznych zdarzeń należy śmierć MtrOGfr Heinza Hartmanna z U-67 wskutek eksplozji po załadunku wyrzutni torpedowej - takie informacje można wyczytać w internecie, gdzie angielskojęzyczne strony mówią o wybuchu i eksplozji, natomiast strony niemieckojęzyczne mówią o śmierci wskutek wypadku na pokładzie U-Boota.
Wydarzenie to miało miejsce w trakcie odbywanego przez U-67 [d-ca ObltzS Günther Müller-Stöckheim] szóstego patrolu bojowego w dniach od 16.09.1942 do 21.12.1942, podczas którego załoga uszkodziła i zatopiła po trzy brytyjskie i trzy norweskie statki. Pierwszą ofiarą był norweski PRIMERO [4.414 BRT] zatopiony 25.10.1942 w kwadracie EE 6847 i z nim była związana utrata w/w załoganta U-67.
Do tego tragicznego wydarzenia miało dojść 27.10.1942, prawdopodobnie w trakcie załadunku i eksplozji torpedy [jak chcą jedni] lub jako następstwo nieszczęśliwego wypadku [jak przedstawiają to drudzy]. Zastanawiające jest to, że nie ma żadnych bliższych wzmianek o ewentualnych uszkodzeniach U-Boota na wskutek eksplozji torpedy - bo jak podają różne dane, U-Boot ten nie przerwał i kontynuował bez przeszkód nadal swój patrol bojowy zakończony pod koniec grudnia '42 r.
Czy ktokolwiek spotkał się bliżej z historią tego przypadku i posiada na ten temat inne informacje ?

Czy pod tym tematem Koledzy zechcą doklejać posty z innymi potwierdzonymi danymi [np. nr taktyczny U-Boota, data i opis zdarzenia, nazwiska utraconych załogantów itp.] związanymi z różnymi wydarzeniami, gdzie wskutek tragicznych zdarzeń - nie bezpośrednio bojowych - U-Booty traciły swoje załogi, np. wspomniane zmycia z pomostu obsad wachty, załadunki torped, porażenia prądem z instalacji, zatrucia chlorem wskutek uszkodzenia obudowy baterii akumulatorów i inne. Może w ten sposób powstać wspólnymi siłami lista różnorodnych zdarzeń a zarazem zagrożeń, którymi nieustannie były poddawane załogi U-Bootów, prócz tych typowych, wynikających z bezpośrednio prowadzonych działań bojowych.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez Pitt35 » 28.10.07, 06:19

Cześć
Bardzo ciekawy temat i mam nadzieję że się rozwinie.
Co do załadunku i eksplozji torpedy raczej wątpliwa sprawa. Obstawiam że strony niemieckojęzyczne bardziej są bliskie prawdy niż angielskie. Ładunek takiej torpedy jeżeli by eksplodował we wnętrzu U-Boota zabiłby na pewno całą załogę tego działy ale pewnie i cały okręt poszedł by na dno. Bardziej prawdopodobne było to że śmierć członka załogi mogła nastąpić w wyniku nieszczęśliwego wypadku przy załadunku. Załadowanie takiej torpedy na U-Boocie to niezły wysiłek i skomplikowana czynność. Wystarczy mała nieuwaga i taka torpeda mogła spaść z łańcuchów ją przytrzymujących i przygniatając takiego marynarza mogła go zabić.
Pitt35
Leutnant zur See
 
Tonaż: 161.000 BRT

Dołączył(a): 31.10.05, 23:13

Postprzez tobruk » 28.10.07, 10:11

Witam
Pomysł wyśmienity, ale to "ciężkie" zadanie ze wzgl na znikomość źródeł.
Prawdopodobnie ogromna większość wypadków miała miejsce we flotyllach szkolnych. Weterani frontowi raczej zbyt dobrze rozumieli jak łatwo można stracić życie przez nieuwagę i że każda czynność może decydować o życiu całej załogi.
Co do wypadku z torpedą też sądzę że musi chodzić o za- lub wyładunek a nie eksplozję - w przypadku eksplozji na okręcie będącym w morzu, jeśli akurat w pobliżu nie byłoby świadków to raczej nikt nawet nie dowiedziałby się. Jeśli byłoby inaczej to zapewne przypadek byłby natychmiast omawiany ze wszystkimi załogami w celu zwiększenia czujności i w jakichś wspomnieniach moglibyśmy poczytać o tym.
Nawiasem mówiąc sam sposób załadunku torped (szczególnie tych z zasobników zewnętrznych) jest bardzo ciekawym, odrębnym tematem - patrząc od strony technicznej.
Wracając do wypadków, chyba należałoby rozpocząć od poszukiwań mat. archiwalnych, bo pewnie tego tematu jeszcze nikt gruntownie nie zbadał.
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez dragonfly » 28.10.07, 11:03

http://uboat.net/men/men_lost.htm
Tutaj mamy spis strat ludzkich jakie miały miejsce na U-Bootach w przeciągu całej wojny, nie zakończonych zatopieniem okrętu. Są tutaj wymienione wypadki, straty w czasie walki, choroby i inne losowe przypadki. Czytając niektóre aż włosy się jeżyły na głowie. Dominują oczywiście zmycia przez fale. Pierwsze z brzegu:

U-46
27 września 1940 r.
Dwóch ludzi utonęło podczas niezamierzonego zanurzenia okrętu - Oberbootsmaat Heinrich Schenk, Matrosenobergefreiter Wilhelm Reh.

U-110
23 marca 1941 r.
Działo 105 mm eksplodowało raniąc sześciu ludzi.

U-156
16 lutego 1942 r.
Bardzo znany incydent. U-156 rozpoczął ostrzeliwanie rafinerii oleju na Arubie (Karaiby). Podczas przygotowywania działa zapomniano (!) zdjąć z lufy osłonę chroniącą przed zalaniem wodą podczas zanurzenia. Pocisk eksplodował w lufie zabijając Matrosengefreitera Heinrich Büssingera, a II WO Leutnant zur See Dietrich von dem Borne stracił prawą nogę. Ranny został wysadzony na brzeg, gdzie dostał się do brytyjskiej niewoli. Dowódca kontynuował ostrzał skróconą lufą.

U-203
11 września 1942 r.
Kolejny znany incydent. Dowódca okrętu Kptlt. Rolf Mützelburg postanowił sobie popływać. Skacząc do morza uderzył w zbiornik balastowy, w wyniku obrażeń zmarł następnego dnia.

Takich przypadków jest na pęczki. Zapraszam do czytania.
dragonfly
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 800.000 BRT

Dołączył(a): 22.09.03, 12:42
Lokalizacja: Żagań

Postprzez ObltzS » 28.10.07, 11:43

Witam !
Dziękuję za odzew - opracowując jeszcze niedawno historie poszczególnych U-Bootów [kol. Brodołak jest w tym temacie niekwestionowanym leaderem] spotykałem się z różnymi takowymi informacjami [m. in. H. Werner w swoich "Żelaznych trumnach" wspominał o częściowej utracie załóg U-Bootów podczas rutynowych ćwiczeń na wodach Zat. Gdańskiej wskutek kolizji], które to informacje opisywały takowe zdarzenia - różne - zarówno we flotyllach bojowych jak i szkolnych - nie przeceniałbym w przypadku U-Bootów bojowych czynnika stresu i zmęczenia organizmu, to jak mi się wydaje, mogłoby być początkiem całego łańcucha drobnych zdarzeń doprowadzających do tragicznego w końcu finału.
Prawdopodobnie trzeba będzie głównie "przetrzepać" jedną ze znanych stron, gdzie niezwykle skrupulatnie wyszczególnione są dane członków załóg U-Bootów i okoliczności ich śmierci - także w kontekście tego tematu, jest to zajęcie na 2 - 3 miesiące, ale chyba wykonalne, na koniec przydałby się ktoś z Kolegów, kto potrafiłby ująć te dane w formie tabelarycznej [czyli umiałby zrobić tabelę w formacie html - w tych zagadnieniach przynajmniej dla mnie jest osiągalny tylko Word i Excel].
Nasze Forum byłoby chyba zatem pierwszą polskojęzyczną stroną podającą w miarę pełne takie dane, które mogłyby być przydatne dla nas wszystkich.
Pzdr.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez tobruk » 28.10.07, 15:37

dragonfly napisał(a): Czytając niektóre aż włosy się jeżyły na głowie. Dominują oczywiście zmycia przez fale. Pierwsze z brzegu:

U-46
27 września 1940 r.
Dwóch ludzi utonęło podczas niezamierzonego zanurzenia okrętu - Oberbootsmaat Heinrich Schenk, Matrosenobergefreiter Wilhelm Reh.


Przy okazji tematu wypadków należy zauważyć że okręt podwodny był bardzo skomplikowanym mechanizmem i słowa z filmu "Das Boot" mówiące że na powierzchni okręt jest niemal niezatapialny, sa dość mylące; przy marszu z dużą prędkością w kier. "pod falę" dziób ma silną tendencję do zanurzenia. przeciwdziała się temu zmniejszając prędkość i utrzymując wychylenie dziobowych sterów "w górę" i nie wolno pod żadnym pozorem (np sprawdzenia działania) zmieniać ich położenia. Szasuje się też co jakiś czas dziób. Zamykanie górnego włazu ( przy dużej fali ) ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa okrętu właśnie w przypadku nagłego, nie zamierzonego zanurzenia. Stawia to wachtę na pomoście w smutnej sytuacji, ale znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo okrętu.
Zapewne Lew jak zwykle wnikliwie zapoznał się z KTB U 46 i znalazł przyczynę wypadku.
Przy okazji pytanie do miłośników SH: czy na powierchni, idąc pod falę na max prędkości, ustawiając ster dziobowy na zero, okręt pójdzie pod wodę ?(inaczej mówiąc: czy symulator odzwierciedla rzeczywistość?)
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez Bob » 28.10.07, 18:37

dragonfly napisał(a):
U-110
23 marca 1941 r.
Działo 105 mm eksplodowało raniąc sześciu ludzi.

U-156
16 lutego 1942 r.
Bardzo znany incydent. U-156 rozpoczął ostrzeliwanie rafinerii oleju na Arubie (Karaiby). Podczas przygotowywania działa zapomniano (!) zdjąć z lufy osłonę chroniącą przed zalaniem wodą podczas zanurzenia. Pocisk eksplodował w lufie zabijając Matrosengefreitera Heinrich Büssingera, a II WO Leutnant zur See Dietrich von dem Borne stracił prawą nogę. Ranny został wysadzony na brzeg, gdzie dostał się do brytyjskiej niewoli. Dowódca kontynuował ostrzał skróconą lufą.


Takich przypadków jest na pęczki. Zapraszam do czytania.


np. tutaj
http://www.ubootwaffe.pl/forum/viewtopic.php?t=1822
Bob
Leutnant zur See
 
Tonaż: 119.000 BRT

Dołączył(a): 09.10.06, 22:39
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez Bob » 28.10.07, 18:57

U-625 zanurza sie przed atakujacym saolotem. Przewod Nexosa nie pozwolil zamknac wlazu. Dowodca hans Benker z wachtowym wyskakuja zeby zlozyc kabel ale okret zanurza sie nadal i obaj utoneli. Zaloga nie uslyszala rozkazu przerwania zanurzenia. Do Francji doprowadza okret IWO Sureth.

U-681 Helmuta Bacha cierpiacego na "kurza slepote" staranowal 3 statki i falochron zanim zdjeto go ze stanowiska
Bob
Leutnant zur See
 
Tonaż: 119.000 BRT

Dołączył(a): 09.10.06, 22:39
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez driver134 » 28.10.07, 22:13

tobruk napisał(a): Przy okazji pytanie do miłośników SH: czy na powierchni, idąc pod falę na max prędkości, ustawiając ster dziobowy na zero, okręt pójdzie pod wodę ?(inaczej mówiąc: czy symulator odzwierciedla rzeczywistość?)
Miałem tak parę razy ale w bardzo silnym sztormie i na II A,D tylko że na dosłownie chwile
driver134
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 354.000 BRT

Dołączył(a): 12.12.06, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ObltzS » 29.10.07, 09:13

Witam !
Bob podał parę przypadków utraty życia przez członków załóg U-Bootów, ale w tym temacie chcemy głównie rozpatrywać przypadki zdarzeń - nie bezpośrednio bojowych, zatem nie wynikających z prowadzonych działań i potyczek z wrogiem tak na powierzchni jak i w zanurzeniu [ataki samolotów, ostrzał z Q-Ship, ostrzał okrętów eskorty, atak bombami głebinowymi itp.], ale wynikające z różnorodnych zdarzeń, jakie miały miejsce na okręcie w wyniku których następstwem były śmiertelne wypadki [zmycia z pokładu, zerwanie się torped z wind i wciągarek łańcuchowych w trakcie załadunku aparatów, śmiertelne zatrucia i poparzenia gazami, pożary na pokładzie, porażenia prądem itp.].
Może wspólnymi siłami uda się przedstawić przybliżony obraz tych zdarzeń, ich częstotliwość występowania, okresy i lata w których one następowały, rodzaj najczęściej występujących tego typu wypadków itp. - analiza taka przypominałaby współczesne raporty i analizy wypadków przy pracy w zakładach przemysłowych, gdzie ich statystyka opiera się w oparciu o najczęściej występujące zagrożenia [wykorzystanie samej metodyki badań : zebranie informacji i ich ocena] - ale ta analiza musiałby odnosić się do U-Bootów oraz rodzajów zagrożeń dla zdrowia i życia występujących na nich.
Pzdr.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 29.10.07, 21:41

Witam !

Rok 1939 :

05.11.1939, U-25, typ I-A
Z pokładu U-Boota na Zat. Biskajskiej w czasie jego pierwszego patrolu [18.10.1939 - 19.11.1939] wypadł za burtę członek załogi BtsMt Wilhelm Lützeler [04.12.1915 - 05.11.1939], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

Podsumowanie :
W roku 1939 [licząc rok od chwili wybuchu wojny] miało miejsce jedno wydarzenie, w wyniku którego utracono 1 marynarza U-Bootwaffe, uznanego za zmarłego.

Rok 1940 :

31.03.1940, U-43, typ IX
Na Atlantyku w czasie drugiego patrolu U-43 [13.03.1940 - 06.04.1940] zginął - wypadł za burtę I WO Oblt.z.S Hans-Wilhelm Behrens [06.04.1915 - 31.03.1940], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

03.09.1940, U-57, typ II-C
W trakcie swego piętnastego patrolu [14.08.1940 - 03.09.1940] w wyniku kolizji z norweskim parowcem ss "RONA" zatonął U-57. Wskutek tego wydarzenia zginęło 6 członków załogi tego okrętu :
- OMaschMt Bernhard Henz [05.06.1915 - 03.09.1940],
- MaschGfr Kurt Kopf [28.06.1918 - 03.09.1940],
- MtrOGfr Hermann Schneider [14.05.1919 - 03.09.1940],
- MaschOGfr Paul Schulz [10.02.1918 - 03.09.1940],
- MtrOGfr Kurt Sparschuh [04.03.1915 - 03.09.1940],
- FkOGfr Franz Tatzreiter [25.02.1913 - 03.09.1940].

05.09.1940, U-47, typ VII-B
Na wodach tzw. płn.-zach. Podejścia w czasie dziewiątego patrolu U-47 [27.08.1940 - 25.09.1940] zginął - wypadł za burtę w czasie obsługi działa pokładowego MtrOGfr Heinrich Mantyk [21.05.1915 - 05.09.1940], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

27.09.1940, U-46, typ VII-B
W czasie dziesiątego patrolu [23.09.1940 - 29.09.1940] z pokładu U-46, w trakcie niezamierzonego zanurzenia U-Boota zostało zmytych do morza dwóch członków załogi, których nie odnaleziono i zostali oni uznani za zaginionych :
- MtrOGfr Wilhelm Reh [01.03.1918 - 27.09.1940],
- ObtsMt Heinrich Schenk [06.08.1913 - 27.09.1940].

25.10.1940, U-46, typ VII-B
Podczas jedenastego [13.10.1940 - 29.10.1940] patrolu U-46 w czasie marszu w wynurzeniu, okręt został zaatakowany i ostrzelany z broni pokładowej przez 3 samoloty typu Hudson z 228 Szwadronu RAF - w wyniku tego ostrzału został poważnie zraniony MtrOGfr Plaep [brak danych dotycz. imienia i daty urodzin - 26.10.1940], który od doznanych obrażeń zmarł następnego dnia.

10.11.1940, U-28, typ VII-A
W trakcie siódmego patrolu [12.10.1940 - 15.11.1940] U-28 na płn. Atlantyku MaschGfr Dietrich Sachse [22.08.1917 - 20.08.1944] doznał poważnych obrażeń ciała wskutek poparzenia wrzątkiem.

Podsumowanie :
W roku 1940 miało miejsce sześć różnych wydarzeń nie związanych bezpośrednio z prowadzonymi działaniami bojowymi, w których brało udział 12 marynarzy. Z tej ilości 11 marynarzy poniosło śmierć, natomiast jeden został poważnie ranny [poparzenie ciała].
Wydarzenia te miały miejsce na 5 U-Bootach, w tym na jednym z nich [U-46] aż dwukrotnie i to w przeciągu krótkiego następującego po sobie odstępu czasu [ok. 1 miesiąca]. Czas występowania tych zdarzeń przypada na różną fazę patroli i nie ma tu jakiejkolwiek reguły [np. końcowa faza patrolu z uwagi na przemęczenia załogi].
Najczęstszą przyczyną odnotowanych zdarzeń o charakterze nie-bojowym były wypadnięcia za burtę okrętu - występują one w ilości 3 przypadków w których straciło życie 4 marynarzy, pozostałe zdarzenia - zatonięcie wskutek kolizji, ostrzelanie obsady pomostu [wachty] przez samoloty oraz poparzenie występują po jednym takim zdarzeniu, gdzie najbardziej tragiczny finał miała kolizja U-Boota z norweskim parowcem - utonęło wówczas aż 6 marynarzy.
Wśród tych marynarzy, którzy ponieśli śmierć, zdecydowanie przeważa tzw. załoga pokładowa [analizując przynależność marynarzy po posiadanych stopniach], która w statystyce wypadków i zdarzeń za 1940 rok, była tą grupą marynarzy z załóg U-Bootów, jaka była najbardziej narażona na tego typu tragiczne przypadki [tzw. grupa największego ryzyka].
Podejrzewam, że wykonana podobna analiza za kolejne lata [1941 - 1945] potwierdzi te spostrzeżenia.
Analiza za rok 1941 zostanie podana w listopadzie [trwa przygotowywanie danych].

Przygotowując to pokrótkie zestawienie za rok 1939 i 1940, korzystałem głównie z danych zawartych na dwóch stronach :
http://www.uboat.net/ oraz http://www.ubootwaffe.net/. Nie miałem czasu zweryfikować te dane w oparciu o znaną pracę C. Blaira [Hitlera wojna U-Bootów], ale przypuszczam, że jeśli byłyby jakiekolwiek dodatkowe uwagi, to uwzględnione zmiany miałyby chyba niewielki zakres, ale i tak trzeba będzie to sprawdzić. Przygotowanie danych za późniejsze lata potrwa w czasie z uwagi na znacznie zwiększoną liczbę takich zdarzeń, co związane było ze zwiększoną ilością wprowadzonych do linii U-Bootów [co niejako automatycznie podnosi tę ilość zdarzeń] oraz skrócony pod koniec BoA okres szkolenia załóg, co mogło być, jak przypuszczam, również jedną z istotnych przyczyn występowania tych zdarzeń - nie do końca w pełni wyszkolone załogi, brak "okrzepnięcia" w boju, pierwsze patrole przeciwko doskonale już przygotowanym i zorganizowanym zespołom aliantów na Atlantyku [połączone siły marynarki i współdziałającego z nią lotnictwa] - to również musiało wpłynąć na ilość i częstotliwość różnorodnych wypadków na U-Bootach, nierzadko zakończonych śmiertelnie.

P.S. Dlaczego jest nieaktywna funkcja podkreślania tekstu ?
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez dragonfly » 30.10.07, 10:07

Widzę że mnie wyprzedziłeś, bo sam zabierałem się do takiego zestawienia ;)
dragonfly
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 800.000 BRT

Dołączył(a): 22.09.03, 12:42
Lokalizacja: Żagań

Postprzez ObltzS » 30.10.07, 11:30

Witam !
Widzę że mnie wyprzedziłeś, bo sam zabierałem się do takiego zestawienia

Żaden problem - pozostały do rozpracowania dane za rok 1941 do 1945, a więc 5 zestawień, zatem jest się czym dzielić : np. lata przyste lub nieparzyste a pracy starczy [jak dla mnie] na co najmniej 2 - 3 miesiące. A "grzebać" i szukać też jest w czym - co jak się okazało przynajmniej na roku 1940 jest nieco pracochłonne, a było to zalewdwie 6 zdarzeń. Przede wszystkim czas 'pożera" weryfikacja danych, aby mieć pewność, że sprawdziło się dostępne dla siebie źródła - jak w moim przypadku to strony internetowe + opracowania książkowe polskojęzyczne.
Uważam, że temat jest otwarty i wolny dla każdego chętnego, chciałem jedynie "wypracować" pewien model lub schemat, który nie jest przecież ostateczny i można zawsze podyskutować o ewentualnych innych propozycjach ujęcia tego tematu - uznałem, że oprócz samych "suchych danych i faktów", potrzebna byłaby uproszczona chociażby analiza tych zdarzeń, aby lepiej pokazać ich tło. To chyba bardziej i lepiej przemawia do wyobraźni czytającego.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez dragonfly » 30.10.07, 11:35

Problem w tym że nie posiadam źródeł książkowych, a jedyne na czym mogę się oprzeć to net. Nie trzeba być historykiem żeby wiedzieć że to trochę za mało ;)
dragonfly
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Moderator Team
 
Tonaż: 800.000 BRT

Dołączył(a): 22.09.03, 12:42
Lokalizacja: Żagań

Postprzez Bob » 30.10.07, 12:33

ObltzS napisał(a):


05.09.1940, U-47, typ VII-B
Na wodach tzw. płn.-zach. Podejścia w czasie dziewiątego patrolu U-47 [27.08.1940 - 25.09.1940] zginął - wypadł za burtę w czasie obsługi działa pokładowego MtrOGfr Heinrich Mantyk [21.05.1915 - 05.09.1940], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.



25.10.1940, U-46, typ VII-B
Podczas jedenastego [13.10.1940 - 29.10.1940] patrolu U-46 w czasie marszu w wynurzeniu, okręt został zaatakowany i ostrzelany z broni pokładowej przez 3 samoloty typu Hudson z 228 Szwadronu RAF - w wyniku tego ostrzału został poważnie zraniony MtrOGfr Plaep [brak danych dotycz. imienia i daty urodzin - 26.10.1940], który od doznanych obrażeń zmarł następnego dnia.



Podsumowanie :
W roku 1940 miało miejsce sześć różnych wydarzeń nie związanych bezpośrednio z prowadzonymi działaniami bojowymi, w których brało udział 12 marynarzy.


Przeciez to sa dzialania bojowe.
Bob
Leutnant zur See
 
Tonaż: 119.000 BRT

Dołączył(a): 09.10.06, 22:39
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Postprzez ObltzS » 30.10.07, 13:29

Witam !
Bob napisał :
Przeciez to sa dzialania bojowe.

I tu powstaje problem dla każdego, kto wykonuje taką statystykę - jak zakwalifikowac podobne działania - czy nagły i niespodziwany atak samolotów na niczego nie spodziewający się U-Boot płynący w wynurzeniu i ostrzelanie obsady jego pomostu to walka z samolotem, kiedy U-Boot nie podejmuje walki [nie obsadza się obsługi działek p.lot.] ale tylko ratuje się szybką ucieczką w głębinę to działania bojowe [bez wzajemnej wymiany ognia] czy też jeszcze nie - proszę pamiętać, że wtedy jeszcze nie do końca sformułowano zasad taktyki walki z samolotami [rok 1940], nie było jeszcze tzw. U-Flak oraz nie wzmacniano jeszcze na szeroką skalę U-Bootów dodatkową siłą ognia p.lot. oraz większym jego kalibrem [37 i 40 mm] - jak zakwalifikowac takie przypadki ?
Obsługa działa pokładowego to może być także jego przegląd, niezbędne czynności konserwacyjne i zabezpieczenie, aby było sprawne do użycia w każdej nadającej sie chwili - nie miałem żadnych informacji, że w trakcie tego zdarzenia następował pojedynek artyleryjski U-Boota lub np. "dobijano" uprzednio storpedowany statek, który uparcie nie chciał zatonąć - jak również zakwalifikowac takowe przypadki.
Wątpliwości z pewnością pozostaną i nie będzie ich mniej - wymagać to będzie dodatkowego sprawdzenia, choć dla nas amatorów, może się to czasami okazać zbyt trudne, bo słusznie chyba zauważył Tobruk, że :
ale to "ciężkie" zadanie ze wzgl na znikomość źródeł.

Ale uważam, że warto próbować.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez tobruk » 30.10.07, 19:10

ObltzS napisał(a):I tu powstaje problem dla każdego, kto wykonuje taką statystykę - jak zakwalifikowac podobne działania - czy nagły i niespodziwany atak samolotów na niczego nie spodziewający się U-Boot płynący w wynurzeniu i ostrzelanie obsady jego pomostu to walka z samolotem, kiedy U-Boot nie podejmuje walki [nie obsadza się obsługi działek p.lot.] ale tylko ratuje się szybką ucieczką w głębinę to działania bojowe [bez wzajemnej wymiany ognia] czy też jeszcze nie

Moim zdaniem zarówno podjęcie walki z samolotem, jak i decyzja o zanurzeniu stanowią jak najbardziej działania bojowe, do których d-ca jak i cała załoga jest przygotowywana w długim i żmudnym procesie szkolenia, zanim osiągnie zdolość bojową. W przeciwnym razie każde zaskoczenie przez samolot musielibyśmy uznać za wypadek.

ObltzS napisał(a): proszę pamiętać, że wtedy jeszcze nie do końca sformułowano zasad taktyki walki z samolotami [rok 1940], nie było jeszcze tzw. U-Flak oraz nie wzmacniano jeszcze na szeroką skalę U-Bootów dodatkową siłą ognia p.lot. oraz większym jego kalibrem


Nie zgodzę się z takim stwierdzeniem; odkąd na kiosku pojawiło się działko p.lot., istniały zasady walki z samolotem, tyle że dotyczyły minimalnego zagrożenia i tylko w strefie przybrzeżnej. Rozpoczęcie działań wojennych gwałtownie przyspieszyło rozwój lotnictwa i tym samym zagrożenia U-bootów i z czasem wymusiło działania zaradcze - rozwój uzbrojenia p.lot. (pomijam tu kwestię roli radaru i kolejnych wersji detektora). A zasady taktyki walki z samolotami były właściwie cały czas tylko rozpaczliwą próbą odpychania problemu - rozkazy mówiące jak postępować zmianiały się niemal co chwilę ( w 43', szczególnie w drodze na front, zwanej "aleją śmierci").
Tak więc proponuję aby sytuacje, kiedy samolot wykrył U-boota i przystępował do "pracy", bez względu na to co następowało dalej, nie uznawać za wypadek - może z wyjątkiem sytuacji, kiedy samolot spadł na U-boota :lol:
tobruk
Kapitän zur See
Kapitän zur See
Vip User
 
Tonaż: 817.000 BRT

Dołączył(a): 18.11.03, 00:03
Lokalizacja: lubuskie

Postprzez evan82 » 04.11.07, 17:04

Zgadzam sie z Tobrukiem, tym bardziej ze były nawet plany by (o ile dobrze pamiętam rok ) w 43 roku kilka U - Bootów z ciężkim uzbrojeniem przeciw lotniczym krążyło po zat. Biskajskiej i starało sie celowo ściągać na siebie uwagę patroli lotniczych aliantów. Nawet doszło do kilku rejsów ale ich rezultaty były żałosne. Pozdrawiam! :)
evan82
Kapitän zur See
 
Tonaż: 921.000 BRT

Dołączył(a): 03.11.07, 01:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ObltzS » 11.11.07, 20:48

Witam !
Oto wynik kolejnego zestawienia głównego tematu postu za rok 1941.

Rok 1941 :

03.03.1941, U-97, typ VII-C
Na płn. Atlantyku w czasie pierwszego patrolu U-97 zginął - wypadł za burtę BtsMt Artur Mei [04.07.1914 - 03.03.1941], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

23.03.1941, U-110, typ IX-B
W czasie pierwszego patrolu U-110 w trakcie obsługi działa pokładowego kal. 105 mm, które eksplodowało poważnemu zranieniu uległo 3 marynarzy z obsługi tego działa.

05.05.1941, U-105, typ IX-B
Podczas drugiego patrolu U-105 w czasie strzelania z działa pokładowego kal. 105 mm nastąpiła eksplozja działa raniąc 6 marynarzy.

07.05.1941, U-93, typ VII-C
Na początku piątego patrolu U-93 podczas obsługi działka p.lot 3 marynarzy zostało zranionych i doznało obrażeń.

04.06.1941, U-101, typ VII-B
W czasie dziewiątego patrolu U-101 odbywanego na płn. Atlantyku wypadł za burtę MtrOGfr Horst-Herbert Jackl [02.11.1920 - 04.06.1941], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

30.09.1941, U-205, typ VII-C
W trakcie drugiego patrolu U-205, podczas ataku eskorty konwoju na U-Boota na wskutek doznanego szoku i załamania psychicznego odebrał sobie życie Fahnr.z.S Fritz Säger [12.12.1921 - 30.09.1941].

10.10.1941, U-331, typ VII-C
W trakcie swego drugiego patrolu U-331 zaatakował nad ranem pod Sidi Barrani trzy brytyjskie barki - w wyniku przeprowadzonego ataku dwaj marynarze z obsługi działka. p.lot. zostali poważnie zranieni, w tym jeden śmiertelnie : BtsMt Hans Gerstenich [09.04.1915 - 10.10.1941].

23.10.1941, U-106, typ IX-B
Podczas swego czwartego patrolu U-106 [w drugim dniu jego trwania] z pomostu bojowego została zmyta za burtę cała czteroosobowa obsada wachty. Marynarzy tych nigdy nie udało się odnaleźć i zostali oni uznani za zaginionych :
- Fahnr.z.S Herbert von Bruchhausen [21.03.1922 - 23.10.1941],
- Matr. Ewald Brühl [25.09.1919 - 23.10.1941],
- Oblt.z.S. II WO Werner Grüneberg [14.02.1918 - 23.10.1941].
- Btsm Karl Heemann [26.11.1913 - 23.10.1941].

24.10.1941, U-97, typ VII-C
Podczas trwania piątego patrolu U-97 w wypadku na pokładzie poważnie ranny został II WO Victor-Wilhelm Nonn [02.04.1917 - br. danych], co zmusiło d-cę U-Boota do przerwania patrolu i powrotu do bazy w Salamis.

23.11.1941, U-372, typ VII-C
W czasie piątego patrolu podczas sztormowej pogody została ciężko zraniona obsada wachty na pomoście U-372. Brak bliższych danych dotyczących rodzaju doznanych obrażeń oraz nazwisk poszkodowanych marynarzy.

06.12.1941, U-562, typ VII-C
Podczas trwania czwartego patrolu U-562 czterech marynarzy zostało ciężko zranionych podczas przeładunku torped. Brak bliższych danych dotyczących rodzaju doznanych obrażeń oraz nazwisk poszkodowanych marynarzy.

13.12.1941, U-201, typ VII-C
Po zakończeniu piątego patrolu U-201, kiedy okręt stacjonował w bazie w Breście w wyniku eksplozji na pokładzie U-Boota zginął członek jego załogi MaschOGfr Josef Zander [29.10.1919 - 13.12.1941]. Brak bliższych danych o przyczynach eksplozji, ewentualnych innych rannych oraz uszkodzeniach okrętu - w swój kolejny szósty patrol bojowy U-201 wypłynął dopiero 24.03.1942

14.12.1941, U-160, typ IX-C
Podczas pobytu U-160 w bazie w Gdańsku, gdzie odbywało się szkolenie załogi okrętu, w pożarze statku-bazy "Lofjord" na którym byli zaokrętowani zginęło siedmiu jej członków a jeden został poważnie ranny i zmarł w dwa dni później po doznanych obrażeniach.
- Lt.z.S Wilhelm Brand [03.07.1918 - 14.12.1941],
- MaschMt Wilhelm-Friedrich-August Hautau [21.02.1917 - 14.12.1941],
- Mtr Alfred-Bernhard-Paul Jelsen [04.06.1921 - 14.12.1941],
- MtrGfr August Männel [07.01.1922 - 14.12.1941],
- MtrGfr Heinrich Meckenstock [04.07.1921 - 14.12.1941],
- BtsMt Josef-Pepp Niederauer [25.11.1920 - 16.12.1941], podoficer ten był zaokrętowany na na statku-bazie "Black Prinz" i zmarł w dwa dni później wskutek doznanych silnych poparzeń,
- MaschMt Melchior-Ferdinand Schwipp [16.08.1918 - 14.12.1941],
- MtrGfr Gerhard Steinig [20.07.1921 - 14.12.1941].

14.12.1941, U-657, typ VII-C
Podczas pobytu U-657 w bazie w Gdańsku, gdzie odbywało się szkolenie załogi okrętu, w pożarze statku-bazy "Black Prinz" zginął Olt.z.S Hans-Jürgen Radke [10.01.1916 - 14.12.1941], na którym był zaokrętowany.

31.12.1941, U-701, typ VII-C
Podczas pierwszego patrolu bojowego U-701 podczas wachty na pomoście został zmyty za burtę Lt.z.S Bernfried Weinitschke [30.09.1919 - 31.12.1941]. Oficera tego nigdy nie udało się odnaleźć i został on uznani za zaginionego. Była to ostatnia pojedyncza śmiertelna ofiara, która zginęła tragicznie w 1941 roku.

31.12.1941, U-584, typ VII-C
W czasie drugiego patrolu U-584 odbywanego na wodach Morza Arktycznego w trudnych warunkach pogodowych, jeden z wachtowych doznał złamania ręki. Brak danych dotyczących nazwiska poszkodowanego marynarza.

Podsumowanie :
W roku 1941 miało miejsce szesnaście różnych wydarzeń, które były udziałem 39 marynarzy. Z tej liczby 19 marynarzy poniosło śmierć, natomiast 20 doznało poważnych obrażeń.
Wydarzenia te miały miejsce na 16 U-Bootach, w tym na jednym z nich [U-97] aż dwukrotnie.

Zdarzenia ze skutkami śmiertelnymi :
- odbywanie patroli w warunkach sztormowych [wiosna i jesień dla odnotowanych zdarzeń] niesie ze sobą niebezpieczeństwa w postaci zmycia za burtę członków obsady pomostu, za 1941 rok miały miejsce takie przypadki na 4 U-Bootach, w których śmierć poniosło aż 7 marynarzy,
- w wyniku ostrzelań przez alianckie samoloty atakujące U-Booty płynące w wynurzeniu w położeniu marszowym śmierć poniósł za omawiany rok 1 marynarz,
- w wyniku eksplozji na pokładzie U-Boota śmierć poniósł 1 marynarz,
- w wyniku tragicznych pożarów na statkach-bazach, gdzie były zakwaterowane załogi U-Bootów śmierć poniosło aż 9 marynarzy z dwóch okrętów podwodnych,
- wskutek doznanego szoku i załamania nerwowego w trakcie ataku bombami głębinowymi samobójstwo popełnił 1 marynarz.

Zdarzenia bez skutków śmiertelnych :
- najliczniejszą grupą marynarzy, która doznała poważnych zranień wskutek eksplozji armat pokładowych i obsługi działek p.lot. była grupa 13 marynarzy, gdzie zdarzenia te miały miejsce na czterech różnych U-Bootach,
- drugim poważnym zagrożeniem był przeładunek torped na morzu w trakcie patrolu [waga 1 sztuki ok. 1,5 tony] - na jednym okręcie przy tej operacji zostało poszkodowanych aż 4 marynarzy,
- w trakcie wacht w warunkach sztormowych [okres jesieni i zimy] obrażeń doznało prawdopodobnie 3 marynarzy z różnych U-Bootów, w tym jeden miał załamaną kończynę górną.

Analiza przypadków za rok 1941 ponownie wskazuje, że największa ilość zdarzeń, zarówno tych ze skutkami śmiertelnymi jak i z doznanymi poważnymi obrażeniami [rozpatrując przynależność marynarzy po posiadanych stopniach] miała miejsce wśród tzw. załogi pokładowej, która była najbardziej narażona na tego typu zdarzenia.
Po raz pierwszy też za ten rok odnotowano śmierć samobójczą, jako tragiczny wynik ogromnej presji psychicznej, której były poddawane załogi U-Bootów. Nie znam jeszcze opisów zdarzeń za następne lata [1942 - 1945 dane w tłumaczeniu i analizie], ale niewykluczone, że tego typu zdarzenie które odnotowano za 1941 rok, prawdopodobnie nie będzie odosobnione.
W porównaniu do dwóch poprzednich lat [1939 i 1940] zauważa się wzrost tego rodzaju zdarzeń, co należałoby wiązać ze zwiększoną ilością wprowadzonych do linii U-Bootów oraz zwiększoną liczbowo ilością personelu pływającego [marynarze, podoficerowie i oficerowie] - zdarzenia te są niewątpliwie pochodną tych dwóch czynników.

Wcześniejsze posty Kolegów sugerowały, że wszystkie te zdarzenia miały także charakter w czasie działań bojowych - i rzeczywiście tak należałoby je traktować : odbywały się one przecież w trakcie patroli lub w bazach U-Bootów, kiedy to wszyscy pozostawali na służbie - chrakterystyczną cechą tych zdarzeń było to, że nie ginęła cała załoga wraz ze swoim okrętem lecz jedynie niewielki procent składu osobowego tworzącego załogę lub w najlepszym razie odnosili urazy i obrażenia ciała i zapewne po leczeniu szpitalnym i rekonwalescencji mogli ponownie powrócić do słuzby na U-Bootach.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 03.12.07, 18:27

Witam !
Oto wynik kolejnego zestawienia głównego tematu postu za rok 1942 :


Rok 1942 :

styczeń :
10.01.1942, U-582, typ VII-C
Podczas sztormowej pogody na płn. Atlantyku w czasie drugiego patrolu U-582, jeden z członków obsady pomostu złamał rękę.

12.01.1942, U-654, typ VII-C
Podczas sztormowej pogody na płn. Atlantyku w czasie piątego patrolu U-654, jeden z członków obsady pomostu złamał rękę.

25.01.1942, U-575, typ VII-C
Podczas sztormowej pogody na płn. Atlantyku w czasie trzeciego patrolu U-575, jeden z członków obsady pomostu złamał rękę.

29.01.1942, U-591, typ VII-C
Podczas sztormowej pogody na płn. Atlantyku podczas pierwszego patrolu U-591, jeden z członków obsady pomostu złamał rękę.

luty :
05.02.1942, U-585, typ VII-C
Na południowych akwenach Morza Barentsa w czasie czwartego patrolu U-585 zginął - wypadł za burtę Fähnr.z.S Eberhard Vollmer [30.11.1920 - 05.02.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

16.02.1942, U-156, typ IX-C
U-156 w czasie swego drugiego patrolu odbywanego ma M. Karaibskim zamierzał ostrzelać rafinerię ropy naftowej w Arubie z działa pokładowego kal. 105 mm. Ale obsada działa zapomniała zdjąć z wylotu lufy korek zabezpieczający, co po oddaniu pierwszego strzału spowodowało eksplozję armaty, która zabiła jednego członka obsady - MtrGfr Heinrich Büssinger [15.03.1920 - 16.02.1942].
Natomiast oficer artylerii II WO Lt.z.S Dietrich-Alfred von dem Borne po ciężkim zranieniu został wysadzony na ląd w Martynice, gdzie we francuskim szpitalu marynarki podległym rządowi Vichy amputowano mu prawą stopę. W ramach wymiany jeńców powrócił do Niemiec 19.05.1944.

26.02.1942, U-454, typ VII-C
W dwa dni po rozpoczęciu czwartego patrolu i wyjścia z Trondheim z pokładu został zmyty za burtę MtrGfr Josef Kauer [02.10.1921 - 26.02.1942]. Marynarza tego nigdy nie odnaleziono i został on uznany za zaginionego.

marzec :
10.03.1942, U-155, typ IX-C
W czasie powrotu do bazy ze swego pierwszego patrolu z wód wschodniego wybrzeża USA z pokładu U-155 został zmyty za burtę I WO Gert Rentropp [16.04.1917 - 10.03.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

27.03.1942, U-123, typ IX-B
Podczas swego dziewiątego patrolu na na wodach wschodniego wybrzeża USA w kawdracie siatki Kriegsmarine CA 9578 U-123 wdał się w pojedynek artyleryjski z amerykańskim statkiem-pułapką [Q-Ship] USS Atik. W czasie wymiany ognia został śmiertelnie ranny Fahnr.z.S Rudi Holzer [11.09.1921 - 27.03.1942], który zmarł od odniesionych ran kilka godzin później.

29.03.1942, U-703, typ VII-C
Po zakończeniu swego pierwszego patrolu podczas pobytu w bazie na wyspie Helgoland w wypadku ciężko ranny został jeden z członków załogi. Brak danych o rodzaju i charakterze obrażeń oraz personaliach marynarza.

kwiecień :
05.04.1942, U-81, typ VII-C
W drugim dniu swego ósmego patrolu jeden z członków załogi U-81 został zraniony podczas wypadku. Brak danych o rodzaju i charakterze obrażeń oraz personaliach marynarza.

13.04.1942, U-334, typ VII-C
Na dzień przed powrotem ze swego pierwszego patrolu do bazy w Trondheim wypadł za burtę MtrGfr Otto Mayerhofer [26.08.1922 - 13.04.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

27.04.1942, U-657, typ VII-C
Po zakończonym trzecim patrolu i postoju U-657 w bazie w Trondheim podczas nalotu samolotów alianckich jeden z członków załogi został ranny. Brak danych o rodzaju i charakterze obrażeń oraz personaliach marynarza.

maj :
05.05.1942, U-507, typ XI-C
W czasie swego trzeciego patrolu podczas ładowania torpedy do wyrzutni złamania ręki doznał jeden z marynarzy U-507. Brak danych o personaliach marynarza.

25.05.1942, U-594, typ VII-C
Podczas drugiego patrolu U-594 odbywanego na Karaibach podczas akcji przenoszenia zapasów z podwodnego tankowca wypadł za burtę i zginął MtrGfr Walter-Heinrich-Fritz Kunde [17.02.1923 - 25.05.1942].

czerwiec :
03.06.1942, U-514, typ IX-C
Podczas akcji ratunkowej na M. Bałtyckim prowadzonej przez U-514 [w tym czasie należał on do 4 U-Flottille, Stettin Ausbildungsboot] zginął Lt.z.S.d.R Rolf Kühl [22.09.1916 - 03.06.1942].

lipiec :
09.07.1942, U-209, typ VII-C
PO zakończeniu piątego patrolu w czasie pobytu U-209 w bazie U-Bootów w Bergen [Norwegia] dwóch członków załogi uległo śmiertelnemu wypadkowi : FkGfr Edmund Kiepulski [24.10.1922 - 09.07.1942] oraz MtrGfr Alfons Kuklinski [30.04.1921 - 09.07.1942]. Brak bliższych danych o charakterze wypadku.

27.07.1942, U-106, typ IX-B
W dwa dni po rozpoczęciu swego siódmego patrolu U-106 został zaatakowany przez samolot typu Wellington [ze szwadronu 311-A], który zabił poprzez ostrzał z broni pokładowej Olt.z.S Güntera Wißmanna i ciężko ranił d-cę U-Boota. Okręt następnego dnia zawrócił z patrolu i wpłynął do Lorient.

sierpień :
05.08.1942, U-598, typ VII-C
Podczas pobierania paliwa na środkowym Atlantyku przez U-598 w czasie jego pierwszego patrolu bojowego od U-463, jeden z marynarzy U-598 OmaschMt Willi-Hermann-Karl Bredereck [25.01.1917 - 05.08.1942] wypadł za burtę okrętu i utonął.

06.08.1942, U-612, typ VII-C
W trakcie ćwiczeń odbywanych na wodach Bałtyku doszło do kolizji U-612 [U-Boot ten należał wówczas do flotylli szkolnej 5 U-Flottille, Kiel Ausbildungsboot] z U-444. W wyniku tej kolizji okręt ten zatonął a życie straciło dwóch członków jego załogi : Omasch Wilhelm Merz [20.08.1914 - 06.08.1942] oraz MaschOGfr Gerhard Ehrlich [09.02.1921 - 06.08.1942]. Okręt ten został potem podniesiony z dna i służył tylko jako jednostka szkolna. Zdarzenie to opisał w swojej książce "Żelazne trumny" H. Werner, który w tym czasie służył na nim jako I WO.

10.08.1942, U-135, typ VII-C
W dwa dniu po rozpoczęciu swego czwartego patrolu płynący na powierzchni i przeprawiający się przez Zat. Biskajską U-135 o godz. 18:25 został ostrzelany i zaatakowany przez aliancki samolot Wellington, należący do 311 szwadronu RAF. Samolot ten obrzucił U-Boota czterema lotniczymi bombami głębinowymi oraz ostrzelał z broni pokładowej. Przed wykonaniem manewru zanurzenia alarmowego U-Boot odpowiedział ostrzałem z 20 mm działek p.lot. W wyniku wymiany ognia zginął na miejscu jeden z członków załogi okrętu MtrOGfr Emil Hafner [20.04.1921 - 10.08.1942] a drugi MtrOGfr Erhard Pömpner [24.10.1919 - 10.08.1942] zmarł od odniesionych ran w godzinę po ataku.

18.08.1942, U-653, typ VII-C
Podczas swego czwartego patrolu w trakcie podejścia do ataku na konwój SL 119 U-653 został zaatakowany przez brytyjski Liberator B-24 ze 120/f szwadronu RAF. W trakcie wykonywania manewru zanurzenia alarmowego jeden z członów załogi U-Boota pozostał za jego burtą - MtrOGfr Willi Pröhl [21.09.1919 - 18.08.1942] i został uznany za zaginionego. Nie potwierdziły się relacje, jakoby ten marynarz miał zostać uratowany przez brytyjski niszczyciel stanowiący eskortę konwoju.

19.08.1942, U-155, typ IX-C
Podczas ataku samolotu i na U-155 [który odbywał swój trzeci patrol bojowy] i wykonania manewru zanurzenia alarmowego jeden z członków załogi MaschGfr Konrad Garneier [26.04.1923 - 19.08.1942] pozostał za burta okrętu i został uznany za zaginionego.

30.08.1942, U-596, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu U-596 odbywanego na płn. Atlantyku za burtę okrętu wypadł Fähnr.z.S Wolfgang Aldag [12.08.1921 - 30.08.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

wrzesień :
11.09.1942, U-203, typ VII-C
W czasie dziewiątego patrolu U-203 d-ca U-Boota KpLt Rolf Mützelburg [23.06.1913 - 11.09.1942] postawił 10.09. okręt w dryf i pozwolił załodze na kąpiel w morzu, sam korzystając z tej okazji. Podczas wykonywania z pomostu skoku dowody okręt poruszył się na fali i Mützelburg uderzył w siodłowy zbiornik paliwa przy czym doznał ciężkich obrażeń, od których zmarł następnego dnia.

20.09.1942, U-515, typ IX-C
Jeden z marynarzy obsługi działka p.lot. na U-515, który odbywał swój drugi patrol bojowy na wodach Karaibów, MtrGfr Matthias Biazza [20.11.1922 - 20.09.1942] został śmiertelnie postrzelony w wyniku niewybuchu tego działka.

22.09.1942, U-258, typ VII-C
W czasie pierwszego patrolu U-258, w trakcie odbywania wachty z pomostu został zmyty za burtę nawigator Ostrm Heinrich Wittmann [08.01.1915 - 22.09.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

23.09.1942, U-177, typ IX-D2
W czasie swego pierwszego patrolu U-177 z pokładu tego okrętu został zmyty za burtę w godz. rannych [06:05] na płn. Atlantyku BtsMt Erwin Hennings [20.11.1912 - 23.09.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

październik :
06.10.1942, U-575, typ VII-C
Pod koniec szóstego patrolu odbywanego przez U-575 został zmyty za burtę Oberbootsmaat Herbert Bühler [brak danych dot. daty urodzin - 05.10.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

06.10.1942, U-333, typ VII-C
Podczas swego czwartego patrolu U-333 stoczył bitwę z korwetą HMS Crocus i został przez nią staranowany. W wyniku tej akcji bojowej śmierć poniosło trzech członków załogi U-Boota : Olt.z.S Hermann-Karl Bernhardt [09.03.1919 - 06.10.1942], BtsMt Heinz-Kurt Kurtze [03.10.1919 - 06.10.1942] i MaschOGfr Erwin Levermann [29.07.1913 - 06.10.1942].

09.10.1942, U-443, typ VII-C
Podczas pierwszego patrolu U-443, odbywanego na płn. Atlantyku przy złych warunkach pogodowych jeden z obserwatorów na pomoście złamał rękę. Brak danych dotycz. stopnia i personaliów marynarza.

10.10.1942, U-442, typ VII-C
Podczas pierwszego patrolu U-442 odbywanego w fatalnych warunkach pogodowych wydarzył się wypadek, w wyniku którego ciężko zraniony został jeden z marynarzy. Brak bliższych danych dotycz. okoliczności zdarzenia oraz stopnia i personaliów marynarza.

13.10.1942, U-453, typ VII-C
Na pokładzie U-453 w czasie siódmego patrolu wydarzył się wypadek podczas obsługi karabinu maszynowego. Śmiertelnie postrzelony został jeden członek załogi okrętu MtrGfr Horst Saupe [18.05.1922 - 13.10.1942] a trzech marynarzy odniosło poważne obrażenia. Jeden z nich w dwa miesiące po tym incydencie zmarł od odniesionych obrażeń i powikłań - StrmGfr Helmuth Lorenz [12.08.1922 - 20.12.1942]. Brak personaliów pozostałych dwóch marynarzy oraz informacji o odniesionych obrażeniach.

27.10.1942, U-67, typ IX-C
W czasie szóstego patrolu U-67 podczas załadunku torpedy [oba źródła utrzymują, że nastąpiła wówczas eksplozja torpedy: http://www.uboat.net/men/men_lost-1942.htm oraz http://www.ubootwaffe.net/crews/crews.cgi?uquery=1;boatnum=67 co wydaje się byc mało prawdopodobnym] śmierć poniósł MtrOGfr Heinz Hartmann [08.12.1921 - 27.10.1942].

27.10.1942, U-706, typ VII-C
W czasie pierwszego patrolu U-706 podczas pływania na środkowym Atlantyku zastało zmytych za burtę trzech marynarzy z obsady pomostu - dwóch z nich nigdy nie odnaleziono i uznano ich za zaginionych : Lt.z.S Erich Eichmann [15.10.1919 - 27.10.1942] oraz MtrOGfr Ralf Köhler [29.04.1923 - 27.10.1942], natomiast trzeci został uratowany przez U-463. Brak danych o jego personaliach.

listopad :
04.11.1942, U-197, typ IX-D2
W czasie przynależności służbowej U-197 do flotylli szkolnej [4 U-Flottille, Stettin Ausbildungsboot] śmiertelnemu wypadkowi podczas bazowania okrętu w Kiel uległ jeden z członków załogi : Omasch Alfred Wernicke [13.09.1914 - 04.11.1942]. Brak bliższych danych o samym wypadku.

08.11.1942, U-117, typ X-B
W czasie trzeciego patrolu U-117 podczas operacji pobierania paliwa na morzu od "Mlecznej Krowy" U-454 została zmyty za burtę i utonął Lt.z.S Helmut Schwenzel [12.03.1912 - 08.11.1942].

10.11.1942, U-505, typ IX-C
Podczas czwartego patrolu u-505 został zaatakowany przez samolot typu Hudson należący do 53 szwadronu RAF. W wyniku ostrzału dwóch członków załogi z obsady pomostu [II WO i obserwator] odnieśli bardzo poważne obrażenia ciała. W 12 dni po tym incydencie II WO został przekazany na pokład "Mlecznej Krowy" U-463. Oficerem tym mógł być prawdopodobnie Olt.z.S.d.R Gottfried Stolzenburg - brak potwierdzonych danych co do personaliów obu członków załogi.

10.11.1942, U-620, typ VII-C
W czasie pierwszego patrolu U620 podczas powrotu do bazy przez Zat. Biskajską płynący w wynurzeniu U-Boot został zaatakowany i ostrzelany przez samolot aliancki - w wyniku ataku zabity jeden z członków załogi okrętu : BtsMt Joseph Leisten [09.07.1921 - 10.11.1942].

11.11.1942, U-354, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu U-354 za burtę okrętu został zmyty przez fale sztormowe Fahnr.z.S Horst Meyen [01.03.1923 - 11.11.1942], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

grudzień :
16.12.1942, U-610, typ VII-C
Podczas pierwszego patrolu U-610, odbywanego na płn. Atlantyku przy złych warunkach pogodowych jeden z obserwatorów na pomście złamał rękę. Brak danych dotycz. stopnia i personaliów marynarza.

22.12.1942, U-653, typ VII-C
W trakcie piątego patrolu bojowego U-653 jeden z marynarzy BtsMt Heinz Wendler [03.01.1918 - 22.12.1942] w godz. rannych [08:10] został zmyty za burtę okrętu - nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

P.S.
Analiza wypadków za 1942 r. wkrótce a potem rok 1943 [aż 89 przypadków do opisania i analizy - to dopiero chyba w styczniu '08].
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez ObltzS » 08.03.08, 18:36

Witam !
Oto wynik kolejnego zestawienia głównego tematu postu za rok 1943 :


Rok 1943 :

styczeń :
08.01.1943, U-167, typ IX-C/40
Podczas drugiego patrolu U-167 w czasie sztormowej pogody został zmyty za burtę podczas ratowania I WO [Olt.z.S Günter Zahnow] Ostrm Walter Schliephake [07.08.1912 - 08.01.1943] - nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

12.01.1943, U-258, typ VII-C
W czasie trzeciego patrolu U-258 podczas sztormowej pogody na płn. Atlantyku jeden z eden z członków obsady pomostu złamał rękę. Brak danych dotycz. stopnia i personaliów marynarza.

15.01.1943, U-134, typ VII-C
Na pięć dni przed zakończeniem siódmego patrolu U-134 jeden z członków załogi popełnił samobójstwo - był nim FkOGfr Gerhard Rataj [1921 - 15.01.1943]. Brak bliższych danych o powodach i przyczynach tego tragicznego kroku.

22.01.1943, U-268, typ VII-C
Podczas drugiego patrolu U-268 został zmyty za burtę okrętu WO Lt.z.S.d.R Wilhelm Deutsch [22.06.1920 - 22.01.1943], którego nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego. U-268 został zatopiony wraz z całą załogą 19.02.'43 i wiele źródeł błędnie podaje liczbę zabitych osób załogi okrętu jako 45 a powinno być 44 marynarzy.

26.01.1943, U-847, typ IX-D/2
W czasie przeprowadzanych ćwiczeń załogi w strzelaniu w Wesermünde z karabinów maszynowych [okręt w tym czasie należał do 4 U-Flottille, Stettin Ausbildungsboot] śmiertelnie postrzelony został jeden z członków załogi a drugi został poważnie zraniony. Inne źródła podają, że postrzelony marynarz zmarł od odniesionych ran kilka tygodni później a był nim MaschMt Arthur Netter [24.07.1918 - 16.03.1943]. Brak natomiast danych o personaliach śmiertelnie postrzelonego marynarza.

27.01.1943, U-376, typ VII-C
Okręt musiał przerwać dopiero co rozpoczęty swój czternasty patrol i powrócić do bazy w Bergen, ponieważ w wyniku ataku samolotów alianckich zostało zranionych kilku członków załogi. Brak bliższych danych o rodzaju obrażeń i personaliach marynarzy.

31.01.1943, U-376, typ VII-C
W pierwszym dniu rozpoczęcia piętnastego patrolu U-376 został zmyty za burtę okrętu Ostrm Heinz Richter [02.03.1914 - 31.01.1943], pełniący na okręcie funkcje III WO - nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego. U-376 powrócił do Bergen, uzupełnił skład załogi i tego samego dnia podjął przerwany patrol.

luty :
13.02.1943, U-653, typ VII-C
Podczas szóstego patrolu U-653 w kwadracie siatki Kriegsmarine AK 6615 w czasie sztormowej pogody w trakcie pełnienia wachty został zmyty za burtę Olt.z.S Werner Laudon [25.04.1917 - 13.02.1943] -nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego. W KTB odnotowano, że nie był zapięty pasem bezpieczeństwa do relingu na pomoście.

15.02.1943, U-635, typ VII-C
Podczas pobytu U-635 w Hamburgu [U-Boot należał wówczas do 5 U-Flottille, Kiel Ausbildungsboot] jeden z członków załogi okrętu odebrał sobie życie - MaschGfr Werner Grande [18.09.1922 - 15.02.1943]. Brak bliższych danych o powodach i przyczynach tego tragicznego kroku.

26.02.1943, U-760, typ VII-C
Podczas pobytu U-760 w Wilhelmshaven [U-Boot należał wówczas do 8.U-Flottille, Danzig, Ausbildungsboot] w czasie nalotu samolotów alianckich został zabity jeden z członków załogi okrętu - Omasch Jakob Ippendorf [08.05.1911 - 26.02.1943].

marzec :
09.03.1943, U-653, typ VII-C
Podczas szóstego patrolu U-653 został zmyty za burtę BtsMt Walter Mayer [31.08.1921 - 09.03.1943] - nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

10.03.1943, U-634, typ VII-C
Podczas drugiego patrolu U-634 na płn. Atlantyku został zmyty za burtę BtsMt Ernst Adam [08.07.1920 - 10.03.1943] - nie udało się go odnaleźć i zo4stał on uznany za zaginionego.

12.03.1943, U-354, typ VII-C
W drugim dniu szóstego patrolu U354 po wypłynięciu U-Boota z bazy w Trondheim jeden z członków załogi MtrGfr Helmut Richter [21.03.1923 - 12.03.1943] odebrał sobie życie. Brak bliższych danych o powodach i przyczynach tego tragicznego kroku.

20.03.1943, U-957, typ VII-C
W okresie przynależności U-957 do 5 U-Flottille, Kiel Ausbildungsboot podczas ćwiczeń w trakcie nurkowania zginął d-ca okrętu Olt.z.S Franz Saar [12.12.1919 - 20.03.1943].

21.03.1943, U-590, typ VII-C
Podczas czwartego patrolu U-590 jeden z członków załogi złamał rękę. Brak bliższych danych o okolicznościach wypadku jak też personaliach narynarza.

22.03.1943, U-221, typ VII-C
Podczas czwartego patrolu U-221 jeden ze schwytanych marynarzy z zatopionego dwa tygodnie wcześniej norweskiego statku Jamaica wyskoczył za burtę. Brak danych dotycz. personaliów tego marynarza.

24.03.1943, U-455, typ VII-C
W drugim dniu szóstego patrolu U-455 podczas ćwiczeń z obsługi działka p.lot. jeden z członków załogi został poważnie zraniony. Brak bliższych danych dotyczących okoliczności tego wypadku i nazwiska marynarza.

27.03.1943, U-91, typ VII-C
Pod koniec trzeciego patrolu U-91 w czasie powrotu przez Biskaje do Lorient, kiedy U-Boot płynął w wynurzeniu został o godz. 22,45 zaatakowany przez samolot typu Wellington należący do 172/M szwadronu RAF wyposażony w reflektor typu Leigh Light. Atak ten nie wyrządził większej szkody okrętowi, który wykonał manewr zanurzenia alarmowego, ale trzech członków obsady pomostu pozostało w wodzie. Okręt natychmiast ponownie się wynurzył i podjął na pokład dwóch marynarzy, ale trzeci z nich, który obsługiwał działko p.lot. aż do ostatniego momentu zanurzenia się okrętu - ObtsMt Heinrich Hollenborg [06.10.1916 - 27.03.1943] - zginął w wymianie ognia.

28.03.1943, U-564, typ VII-C
Podczas dziewiątego patrolu U-564 odbywanego na płn. Atlantyku został zmyty za burtę okrętu Fähnr.z.S Heinrich Feuerhake [25.01.1924 - 28.03.1943] - nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

kwiecień :
03.04.1943, U-513, typ IX-C
W trakcie trzeciego patrolu U-513 w okolicach Wysp Kanaryjskich U-Boot został zaatakowany przez samolot typu Hudson należący do 233/U szwadronu RAF i obrzucony dwiema bombami głębinowymi, które wyrządziły niewielkie szkody.

04.04.1943, U-270, typ VII-C
Podczas swojego pierwszego patrolu w trakcie płynięcia w wynurzeniu podczas sztormowej pogody trzech członków obsady pomostu zostało zranionych. Brak bliższych danych o charakterze obrażeń i personaliach poszkodowanych marynarzy.

07.04.1943, U-563, typ VII-C
Podczas jedenastego patrolu U-563 został zaatakowany przez brytyjski Liberator B z 86 szwadronu, który obrzucił U-Boota trzema bombami głębinowymi. W ataku tym U-Boot doznał nieznacznych uszkodzeń, lecz w trakcie wykonywanego nagłego zanurzenia alarmowego dwóch marynarzy z obsady pomostu pozostało za burtą i utonęło - MtrOGfr Rudolf Schädlich [08.04.1923 - 07.04.1943] oraz ObtsMt Christian Wieland [23.08.1919 - 07.04.1943].

11.04.1943, U-181, typ IX-D/2
W czasie drugiego patrolu U-181 odbywanego na płd. Atlantyku podczas ćwiczeń z nowym działkiem p.lot. kal. 37 mm zostało zranionych dwóch marynarzy z obsługi działka a jeden został śmiertelnie postrzelony – MtrOGfr Wilhelm Williger [11.09.1922 - 11.04.1943]. Brak danych o personaliach marynarzy, którzy odnieśli obrażenia.

22.04.1943, U-231, typ VII-C
Podczas pierwszego patrolu U-231 odbywanego w kwadracie AE86 ok. godz. 3 nad ranem na południowy wschód od Islandii U-Boot został zaatakowany przez brytyjska łódź latającą typu Catalina ze 190/T szwadronu RAF, która obrzuciła okręt dwiema bombami głębinowymi. Okręt wykonał zanurzenie alarmowe, dzięki czemu uniknął uszkodzeń, ale w trakcie tego manewru został zmyty za burtę Ostrm Albert Krause [17.06.1914 - 22.04.1943], nie udało się go odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

22.04.1943, U-571, typ VII-C
W trakcie jedenastego patrolu U-571, podczas przebywania na pomoście okrętu jego d-ca KL Helmut August Wilhelm Möhlmann został ciężko ranny w wypadku i okręt musiał przerwać patrol i powrócić do bazy. Brak bliższych danych o samym wypadku jak również doznanych obrażeniach.

22.04.1943, U-610, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu bojowego U-610 w czasie sztormowej pogody jeden z członków obsady pomostu doznał złamania ręki. Brak bliższych danych o personaliach marynarza.

25.04.1943, U-533, typ IX-C/40
W trakcie pierwszego patrolu bojowego U-533 w kwadracie siatki Kriegsmarine AL 23 płynący w wynurzeniu U-Boot został zaatakowany przez amerykańska łódź latającą PBY P-5 Catalina z 84-VP szwadronu lotnictwa marynarki USA. Podczas wymiany ognia trzech członków załogi U-Boota zostało ciężko zranionych : BtsMt Ernst Buttkus, MtrGfr Werner Ludwig oraz MtrGfr Fekken [brak potwierdzonego nazwiska o takim brzmieniu dla członków załogi U-533].

29.04.1943, U-119, typ X-B
Podczas czwartego patrolu U-119 w kwadracie BF 71, U-Boot dwukrotnie został zaatakowany przez australijskie samoloty RAAF – pierwszy atak miał miejsce ok. godz. 11:00 przez samolot należący do 10 szwadronu, który został zestrzelony. Drugi atak nastąpił ok. 11:24 i był wykonany przez samolot z 461 szwadronu - podczas wymiany ognia został zastrzelony z broni pokładowej samolotu jeden z członków załogi U-Boota - BtsMt Alfred Schmid. Inne źródło [www.ubootwaffe.net] podaje, że zginął on wraz z okrętem w czerwcu 1943 r.

maj :
02.05.1943, U-188, typ IX-C/40
Pod koniec swego pierwszego patrolu około godz. 10:40 płynący w wynurzeniu przez Zat. Biskajską okręt został zaatakowany czterema bombami przez brytyjski samolot typu Whitley [612/W szwadron RAF] i ostrzelany z broni pokładowej samolotu. W wyniku ostrzału zraniony został d-ca okrętu KptLt Siegfried Lüdden oraz jeden z członków obsady pomostu Matrosengefreiter Leo Rupp [08.08.1924 - 14.05.1943], który w wyniku odniesionych ran zmarła w szpitalu Hospital de la Pitie w Paryżu.

02.05.1943, U-218, typ VII-D
Podczas szóstego patrolu okrętu jeden z członków obsady pomostu załamał nogę. Brak bliższych danych o personaliach marynarza.

04.05.1943, U-601, typ VII-C
W trakcie odbywania jedenastego patrolu jeden z oficerów U-Boota Olt.z.S Rudolf Zoske [13.07.1913 - 04.05.1943] został zabity przez niewypał karabinu p.lot.

07.05.1943, U-214, typ VII-D
W trzy dni po rozpoczęciu dziesiątego patrolu, w czasie przejścia przez Biskaje U-Boot został dwukrotnie zaatakowany i obrzucony ośmioma bombami głębinowymi przez brytyjski samolot typu Halifax, należący do 58 szwadronu RAF. Podczas tych ataków, w wyniku prowadzonego przez samolot ostrzału ciężko zraniony został d-ca okrętu Kptlt Günther Reeder. I WO przejął dowództwo i zawrócił okręt do bazy.

07.05.1943, U-228, typ VII-C
W kilka dni po rozpoczęciu drugiego patrolu bojowego około godz. 10:50 w kwadracie BF 72 U-Boot został zaatakowany przez samolot typu Lancaster, należący do 58 szwadronu RAF. W wyniku ataku nieznaczne obrażenia odnieśli II WO i jeden z marynarzy z obsady pomostu. Po tym incydencie okręt kontynuował patrol.

11.05.1943, U-223, typ VII-C
Podczas odbywania drugiego patrolu U-223 został zaatakowany przez brytyjski niszczyciel HMS Hesperus i obrzucony bombami głębinowymi. Podczas wykonywania manewru zanurzenia alarmowego dwóch członków obsady pomostu zostało poza burtą okrętu. Jednego z nich podjął wkrótce U-359 i przekazał go z powrotem na pokład macierzystego okrętu, natomiast drugiego marynarza nigdy nie odnaleziono - był nim Matrosengefreiter Heinz Hoog [12.10.1923 - 11.05.1943].

15.05.1943, U-591, typ VII-C
W czasie odbywania swego trzynastego patrolu U-591 o godz. 12:36 został zaatakowany w kwadracie BE 69 przez brytyjski samolot typu Whitley należący do 10 szwadronu OTU RAF. W wyniku przeprowadzonego przez samolot ataku ciężko ranny został d-ca U-Boota Kptlt. Hans-Jürgen Zetzsche oraz jeden z marynarzy obsady pomostu.

20.05.1943, U-197, typ IX-D/2
Podczas swego pierwszego patrolu U-197 został zaatakowany w kwadracie FM 22 przez amerykański samolot Mitchell Ascension. W wyniku tego ataku został uszkodzony peryskop okrętu a jeden z członków obsady pomostu w czasie ostrzału został poważnie ranny i zmarł następnego dnia - był nim Bootsmaat Viktor Rainer [06.01.1900 - 21.05.1943].

21.05.1943, U-129, typ IX-C
Podczas pobierania paliwa od "Mlecznej Krowy" [U-459] w trakcie trwania ósmego patrolu z pokładu U-129 zostali zmyci przez dużą falę za burtę dwaj marynarze - jednego z nich udało sie podjąć ponownie na pokład okrętu, drugiego natomiast nie odnaleziono, był nim Matrosengefreiter Hans Rüchel [31.07.1922 - 21.05.1943].

26.05.1943, U-755, typ VII-C
W trakcie odbywania swego ósmego patrolu w kwadracie CH 75 okręt został zaatakowany przez brytyjski samolot Hudson należący do 500 szwadronu RAF. Podczas ostrzału jeden z marynarzy U-Boota został zabity - MtrGfr Helmut Zwaka [12.06.1924 - 26.05.1943], natomiast dwaj inni zostali ciężko zranieni. Okręt odniósł także poważne uszkodzenia i został zmuszony do powrotu do bazy w Tulonie, ale w dwa dni po tym incydencie został zatopiony w kwadracie CH 52.

czerwiec :
06.06.1943, U-450, typ VII-C
Podczas pierwszego patrolu płynący na powierzchni U-450 został zaatakowany w kwadracie AE 85 ok. godz. 10:57 przez brytyjski samolot B-17 należący do 220 szwadronu RAF. W wyniku przeprowadzonego ataku poważnym zranieniom uległo siedmiu członków załogi okrętu, który sam mocno uszkodzony dotarł do bazy w Breście dzięki wsparciu i pomocy innych okrętów.

08.06.1943, U-758, typ VII-C
W czasie swego czwartego patrolu U-758 został zaatakowany na powierzchni kilkukrotnie pomiędzy godz. 19:18 a 20:00 w kwadratach DG 71 i DG 43 przez około osiem amerykańskich samolotów typu Avenger, należące do lotniskowca eskortowego USS Bogue [VC9]. U-Boot ten był jednym z pierwszych okrętów, na którym zainstalowano wzmocniony system obrony p.lot., co pozwoliło mu skutecznie odeprzeć ataki lotnicze i zestrzelić jedną z maszyn. W trakcie tej powietrznej walki siedmiu marynarzy z obsługi działek p.lot. zostało ciężko zranionych.

14.06.1943, U-415, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu w trakcie grupowego przejścia U-Bootów przez Biskaje [wspólnie z U-159 i U-634] zespół ten został zauważony w kwadracie BF 76 około godz. 09:13 przez brytyjski samolot z 307 szwadronu RAF, który podjął nieudana próbę ataku. Tego samego dnia inny brytyjski samolot typu Whitley, należący do 10 szwadronu OTU RAF, ok. godz. 15:54 w kwadracie BF 78 podjął druga próbę ataku i w chwili wykonywania przez okręt zanurzenia alarmowego, obrzucił go czterema bombami głębinowymi, ale U-415 nie odniósł żadnych szkód.

14.06.1943, U-155, typ IX-C
W cztery dni po rozpoczęciu szóstego patrolu przez U-155 podczas wspólnego przejścia przez Biskaje z czterema innymi okrętami podwodnymi [U-68, U-159, U-415, U-634] w kwadracie BF 73 grupa okrętów została zaatakowana ok. godz. 09:13 przez cztery samoloty typu Mosquito [trzy maszyny należały do polskiego 307 dywizjonu RAF a jedna do kanadyjskiego 410 szwadronu RCAF]. Po ataku samolotów U-155 doznał uszkodzeń, a pięciu członków jego załogi zostało rannych, w tym dwoje bardzo ciężko, co zmusiło d-cę okrętu do powrotu do bazy w Lorient, aby rannym została udzielona niezbędna pomoc medyczna.

14.06.1943, U-68, typ IX-C
Krótko po rozpoczęciu swego siódmego patrolu U-68 płynący w grupie przez Biskaje z innymi czterema U-Bootami została zaatakowany ok. godz. 09:29 w kwadracie BF 73 przez cztery samoloty typu Mosquito - w wyniku przeprowadzonego ataku cieżko zostali zranieni d-ca okrętu, II WO oraz jeden z marynarzy obsady pomostu. Podczas walki obsługujący karabin maszynowy MG38 Obergefreiter Hans Schaumburg [19.04.1923 - 14.06.1943 ] wypadł za burtę i nie został odnaleziony. I WO, który przejął dowództwo nad okrętem wspólnie z U-155 powrócił do bazy w Lorient.

14.06.1943, U-615, typ VII-C
W dwa dni po wypłynięciu z La Pallice na swój czwarty patrol bojowy w trakcie wspólnego przedzierania się przez Biskaje z innymi okrętami U-615 był tego dnia wielokrotnie atakowany w kwadratach BF 72 i BF 71 przez samoloty brytyjskie należące do różnych szwadronów RAF :
- pierwszy atak ok. godz. 09:48, samolot z 10 szwadronu RAF,
- drugi atak ok. godz. 09:48, samolot z 228 szwadronu RAF,
- trzeci atak ok. godz. 09:48, samolot z 461 szwadronu RAF,
- czwarty atak ok. godz. 16:05, samolot z 10 szwadronu RAF,
- piąty atak ok. godz. 16:37, samolot z 10 szwadronu RAF,
- szósty atak ok. godz. 20:15, samolot z 220 szwadronu RAF,
- siódmy atak ok. godz. 21:12, samolot z 547 szwadronu RAF.
W trakcie odpierania jednego z ataków został zabity jeden z marynarzy obsługi działek p.lot. Bootsmaat Heinz Wilke [17.09.1919 - 14.06.1943].

16.06.1943, U-600, typ VII-C
W cztery dni po wypłynięciu z La Pallice na swój piąty patrol bojowy w trakcie wspólnego przedzierania się przez Biskaje z innymi okrętami U-600 był atakowany w kwadracie BE 95 przez samoloty należące do szwadronów RAF oraz RCAF :
- pierwszy atak ok. godz. 09:03, samolot z 59 szwadronu RAF,
- drugi atak ok. godz. 16:17, samolot z 422 szwadronu RCAF.
W trakcie odpierania jednego z ataków został zabity jeden z marynarzy obsługi działek p.lot. Matrosengefreiter Georg-Johann Laub [19.12.1924 - 16.06.1943].

17.06.1943, U-338, typ VII-C
W dwa dni po rozpoczęciu swego drugiego patrolu i wypłynięciu z St. Nazaire U-338 został zaatakowany ok. godz. 19:25 w kwadracie BF 45 przez latającą fortecę B-17 z 206 szwadronu RAF. W wyniku tego ataku okręt doznał uszkodzeń, trzech członków załogi doznało obrażeń a jeden z marynarzy został zabity - Obersteuermann Paul Trefflich [04.02.1914 - 17.06.1943].

21.06.1943, U-462, typ XIV
Podczas szóstego patrolu U-462 został zaatakowany ok. godz. 12:13 w kwadracie BD 73 przez brytyjski samolot typu Mosquito należący do 456 szwadronu RAF. W trakcie wymiany ognia poważnym zranieniem uległo czterech członków załogi a jeden poniósł śmierć - Matrosengefreiter Ferdinand Brunnbaur [08.05.1923 - 21.06.1943].

lipiec :
03.07.1943, U-420, typ VII-C
Podczas swego pierwszego patrolu U-420 został zaatakowany przez kanadyjski Liberator B-24 z 10 szwadronu RCAF, który wykonał atak samonaprowadzającą się lotniczą torpedą "Fido". W wyniku ataku okręt doznał poważnych uszkodzeń a dwaj członkowie załogi ponieśli śmierć : Bootsmann Heinz Grosser [07.10.1919 - 03.07.1943] oraz Matrosengefreiter Willi Nöske [14.12.1922 - 03.07.1943].

06.07.1943, U-193, typ IX-C/40
W czasie swego drugiego patrolu U-193 bliżej niezidentyfikowany samolot dokonał ataku na płynący w wynurzeniu okręt, raniąc dwóch członków załogi oraz niszcząc Metox.

09.07.1943, U-953, typ VII-C
W czasie swego pierwszego rejsu U-953 został zaatakowany na płn. Atlantyki przez bliżej niezidentyfikowany samolot - w wyniku tego ataku dwóch członków załogi zostało rannych a jeden został śmiertelnie postrzelony - Matrose Egon Döring [14.12.1924 - 09.07.1943].

12.07.1943, U-441, typ VII-C
W kilka dni po rozpoczęciu swego siódmego patrolu U-441 płynący w wynurzeniu przez Biskaje, został zaatakowany przez trzy samoloty typu Beaufighter w kwadracie BF 4791 – w wyniku tego zmasowanego ataku lotniczego trzynastu członków załogi zostało poważnie rannych, natomiast 10 zostało zabitych – stanowili oni większość kadry tego U-Boota. Dowódca przerwał patrol i następnego dnia powrócił z okrętem do bazy w Breście.
Lista zabitych członków załogi U-441 :
- MtrOGfr Josef Ahle [21.05.1922 - 12.07./1943],
- MtrOGfr Erich Bieneck [09.09.1921 - 12.07.1943],
- MechMt Hordt Frank [29.07.1920 - 12.07.1943],
- MtrGfr Erich Gehrt [09.11.1923 - 12.07.1943],
- ObtsMt Erwin Kuinke [ 17.01.1919 - 12.07.1943],
- MaschOGfr Heinz Rekitte [03.03.1923 - 12.07.1943],
- MaschOGfr Karl Rüdel [04.11.1921 - 12.07.1943],
- MaschOGfr.d.R Johann Rüttgers [16.12.1922 - 12.07.1943],
- BtsMt Ernst Schäfer [08.03.1918 - 12.07.1943],
- MtrOGfr Peter Thönnissen [20.05.1920 - 12.07.1943].

12.07.1943, U-709, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu nastąpiła eksplozja torpedy na pokładzie. W wyniku tego zdarzenia jeden z członków załogi został poważnie ranny, dwóch pozostałych odniosło śmiertelne obrażenia : FkGfr Robert Flohr [27.07.1923 - 12.07.1943] oraz Lt.z.S Willibald Pittel [11.12.1921 - 12.07.1943].

20.07.1943, U-195, typ IX-D/1
Pod koniec swego pierwszego patrolu U-195 został zaatakowany na wodach Zat. Biskajskiej przez niezidentyfikowany samolot i w wyniku przeprowadzonego ostrzału zginął jeden z członków obsady pomostu - Matrosenobergefreiter Arthur List [23.10.1921 - 20.07.1943].

24.07.1943, U-373, typ VII-C
W trakcie odbywania swego dwunastego patrolu U-373 został zaatakowany na środkowym Atlantyku blisko wysp Madery przez dwa samoloty typu Avenger i Vildcat z lotniskowca eskortowego USS Santee. Podczas ataku U-Boot został nieznacznie uszkodzony przez lotniczą torpedę samonaprowadzająca typu "Fido" - eksplozja torpedy zraniła siedmiu członków załogi okrętu, natomiast dwóch zostało zabitych :
MtrGfr Peter Regneri [23.03.1923 - 24.07.1943] oraz ObGfr Franz Schulte [15.03.1921 - 24.07.1943].

24.07.1943, U-466, typ VII-C
Podczas swego trzeciego patrolu U-466 został zaatakowany przez Liberatora B-24 - w wyniku tego ataku pięciu członków obsady pomostu zostało ciężko zranionych, w tym I WO.

25.07.1943, U-669, typ VII-C
Po przebazowaniu U-669 z Kiel do St. Nazaire - pomiędzy pierwszym a drugim patrolem zmarł jeden z członków załogi : Bootsmaat Erich Bergner [24.07.1920 - 25.07.1943] - przyczyny jego śmierci nie są dokładnie znane.

30.07.1943, U-604, typ VII-C
Podczas odbywania swego szóstego patrolu U-604 został zaatakowany na południowym Atlantyku przez samolot typu Liberator B-24. Atak ten spowodował uszkodzenia U-Boota, a dwaj członkowie załogi ponieśli śmierć : I WO Olt.z.S Frank Aschmann [29.01.1921 - 30.07.1943] oraz ObtsMt Herbert Lurz [27.05.1920 - 30.07.1943].

sierpień :
02.08.1943, U-218, typ VII-D
W trakcie odbywania swego ósmego patrolu U-218 został zaatakowany przez samolot typu Wellington z 547 szwadronu RAF. Wskutek ataku sześciu członków załogi zostało poważnie zranionych, co zmusiło dowódcę do przerwania patrolu i powrotu do bazy w Breście.

03.08.1943, U-66, typ IX-C
Podczas odbywania swego dziewiątego patrolu płynący w wynurzeniu U-66 został zaatakowany przez samoloty typu Vildcat i Avenger z lotniskowca eskortowego USS Card. Podczas ostrzału okrętu przez samoloty ośmiu członków załogi zostało poważnie rannych [w tym również d-ca okrętu] a troje poniosło śmierć : Olt.z.S.d.R Kurt Schütze [20.12.1914 - 03.08.1942], MtrGfr Erich Lorentz [03.02.1924 - 03.08.1943], MechGfr Heinz Nitsch [02.08.1924 - 03.08.1943].

03.08.1943, U-738, typ VII-C
W czasie prowadzonych ćwiczeń na Bałtyku w okolicach Helu przed wprowadzeniem okrętu do linii [okręt był wówczas skierowany do flotylli szkoleniowej : 8.U-Flottille, Danzig Ausbildungsboot] za burtę wypadli dwaj członkowie załogi : Bootsmaat Heinz Richter [20.11.1923 - 03.08.1943] oraz Matrosengefreiter Josef Häseling [21.05.1924 - 03.08.1943]. Ich ciał nie odnaleziono.

03.08.1943, U-185, typ IX-C/40
W czasie swego trzeciego patrolu U-185 poszukiwał U-604, by wspólnie kontynuować rozpoczęty 1 sierpnia atak na konwój TJ-2. Podczas płynięcia na powierzchni został zaatakowany przez samolot typu Ventura lotniczymi bombami głębinowymi - wskutek tego ataku ciężko ranny został jeden z członków załogi okrętu.

11.08.1943, U-172, typ IX-C
Podczas piątego patrolu U-172 uczestniczył w akcji ratowania uszkodzonego U-604 na płn. Atlantyku. Podczas tej operacji oba okręty zostały zaatakowane przez bliżej niezidentyfikowany samolot – wskutek przeprowadzonego ostrzału zginął jeden z członków załogi U-172 : MaschOGfr Fritz Schiemann [13.02.1922 - 11.08.1943].

12.08.1943, U-760, typ VII-C
W czasie trwania drugiego patrolu okręt ten został zaatakowany na płn. Atlantyku przez samoloty. W wyniku ataku jeden z członków załogi U-760 zginął : MtrOGfr Günter Werner [22.09.1922 - 12.08/.1943]. Uszkodzony okręt został zmuszony do przerwania patrolu i powrotu do bazy.

23.08.1943, U-406, typ VII-C
Podczas siódmego patrolu bojowego U-406 został zaatakowany przez samoloty alianckie - przeprowadzony atak spowodował zranienie trzech członków załogi a dwóch innych poniosło śmierć : Lt.z.S Karl-Achill Breidenstein [20.07.1920 - 23.08.1943] i Ogfr Friedolin (Gerhard) Wiesmeier [11.11.1923 - 23.08.1943].

25.08.1943, U-340, typ VII-C
W trakcie drugiego patrolu U-Boot uratował 5 lotników z Luftwaffe w okolicach Hiszpanii - kilka dni po tym fakcie okręt został zaatakowany przez samolot, który go ostrzelał i ranił kilku członków załogi oraz uszkodził okręt, który powrócił do bazy w Bordeaux.

wrzesień :
22.09.1943, U-377, typ VII-C
Podczas odbywania szesnastego patrolu bojowego w kilka dni po opuszczeniu bazy, okręt został zaatakowany przez samolot typu Liberator B-24 z 10 szwadronu RAF. Atak samolotu poważnie zranił dowódcę okrętu Oblt.z.S. Gerharda Klutha. I WO [Oblt.z.S. Walter Pietschmann] podjął decyzję o powrocie okrętu do bazy.

23.09.1943, U-422, typ VII-C
Podczas drugiego patrolu U-422 został ostrzelany przez aliancki samolot - ostrzał ten spowodował zranienie trzech członków załogi, w tym dwóch bardzo poważnie. Pomocy medycznej ciężko rannym udzielił lekarz z U-460 w sześć dni później.

30.09.1943, U-711, typ VII-C
Po zakończeniu piątego patrolu i przybyciu okrętu do bazy w Narvik podczas schodzenia z trapu na keję do basenu portowego wpadł jeden z członków załogi, ponosząc wskutek doznanych obrażeń śmierć : MaschGfr Heinz Schiefelbein [24.09.1922 - 30.09.1943].

30.09.1943, U-309, typ VII-C
W czasie swego trzeciego patrolu na płn. Atlantyku został zmyty za burtę MechGfr Erich Jungmann [23.08.1924 - 30.09.1943], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

październik :
04.10.1943, U-731, typ VII-C
Podczas drugiego patrolu aliancki samolot typu Hudson z 269 szwadronu RAF zaatakował płynący na powierzchni okręt - w wyniku ataku poważnych obrażeń doznało pięciu członków załogi okrętu oraz dowódca U-Boota. Okręt został także poważnie uszkodzony, co spowodowało przerwanie patrolu i powrót do bazy.

08.10.1943, U-762, typ VII-C
W czasie odbywania drugiego patrolu brytyjski Liberator B-24 [120 szwadron RAF-u] zaatakował okręt płynący na powierzchni - wskutek tego ataku zostało rannych dwóch członków załogi U-Boota oraz uszkodzeniu uległ jeden z silników diesla.

08.10.1943, U-631, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu d-ca U-Boota na skutek wypadku doznał złamania ręki.

10.10.1943, U-584, typ VII-C
Podczas jedenastego patrolu z pokładu U-Boota na płn. Atlantyku został zmyty za burtę jeden z członków załogi okrętu, którego nigdy nie udało sie odnaleźć : MtrOGfr Heinz Seil [07.03.1922 - 10.10.1943]. W odniesieniu do tego U-Boota większość źródeł podaje, że w chwili jego zatopienia [31.10.1943] na pokładzie znajdowało się 53 członków załogi, chociaż prawidłowa liczba członków załogi powinna być podawana jako 52, uwzględniając fakt zmycia za burtę jednego marynarza.

12.10.1943, U-967, typ VII-C
W czasie odbywania drugiego patrolu na płn. Atlantyku podczas sztormu został zmyty za burtę Mechnikergfreiter Hans Brackert [? - 12.10.1943], którego nie udało się odnaleźć i został on uznany za zaginionego.

15.10.1943, U-488, typ XIV
Podczas drugiego patrolu na płn. Atlantyku jeden z członków załogi Maschinenmaat Karl Bergmann [01.10.1919 - 15.10.1943] zmarł wskutek choroby. Brak bliższych danych o samej chorobie marynarza.

16.10.1943, U-220, typ X-B
W czasie odbywania drugiego patrolu na płn. Atlantyku dwaj członkowie załogi zostali zmyci przez sztormowe fale za burtę okrętu : MtrOGfr Gerhard Lange [17.07.1923 - 16.10.1943] oraz BtsMt Georg Körner [08.10.1920 - 16.10.1943]. Ich ciał nigdy nie odnaleziono i zostali oni uznani za zaginętych. W odniesieniu do tego U-Boota większość źródeł podaje, że w chwili jego zatopienia [28.10.1943] na pokładzie znajdowało się 56 członków załogi, chociaż prawidłowa liczba członków załogi powinna być podawana jako 54, uwzględniając fakt zmycia za burtę dwóch marynarzy.

16.10.1943, U-448, typ VII-C
Podczas szóstego patrolu U-448 został zaatakowany na płn. Atlantyku przez brytyjską łódź latająca typu Sunderland. Podczas ataku zostało zranionych dwóch marynarzy a jeden z członków załogi U-Boota została zabity : ObtsMt Fritz Döhler [07.07.1917 - 16.10.1943].

17.10.1943, U-608, typ VII-C
W czasie odbywania szóstego patrolu podczas sztormowej pogody jeden z członków obsady pomostu doznał złamania ręki.

18.10.1943, U-190, typ IX-C/40
Podczas czwartego patrolu w czasie sztormowej pogody jeden z członków obsady pomostu doznał złamania ręki.

21.10.1943, U-271, typ VII-C
Podczas trzeciego patrolu płynący na powierzchni U-Boot został zaatakowany przez dwa samoloty typu Avenger z lotniskowca eskortowego USS Card - w wyniku przeprowadzonego lotniczego ataku jeden z członków obsługi działek. p.lot. został zabity - brak danych tego marynarza.

24.10.1943, U-505, typ IX-C
Podczas dziesiątego patrolu U-505, który znajdował się wówczas na wschód od Azorów, podczas ucieczki przed okrętami eskorty w trakcie intensywnego ataku bombami głębinowymi dowódca okrętu Kapitänleutnant Peter Zschech [01.10.1918 - 24.10.1943] przeżył załamanie nerwowe i popełnił samobójstwo z osobistego pistoletu w centrali U-Boota. Dowództwo nad okrętem objął I WO [Oblt. Paul-Franz Meyer], który wyprowadził okręt spod ataku i powrócił nim do bazy w Lorient 07.11.1943.
Był to jedyny taki przypadek odnotowany w U-Bootwaffe w trakcie wojny.

listopad :
07.11.1943, U-123, typ IX-B
Pod koniec osiemnastego patrolu podczas przejścia U-123 przez Biskaje i powrotu do bazy w Lorient, okręt został zaatakowany przez samolot typu Mosquito należący do 618 szwadronu RCAF - samolot ten wyposażony w działka pokładowe kal. 57 mm spowodował spore zniszczenia, poważnie zranił dwóch członków obsady pomostu a jednego zabił : BtsMt Günther Struve [23.03.1918 - 07.11.1943].

10.11.1943, U-373, typ VII-C
W trakcie trzynastego patrolu podczas sztormu jeden z członków obsady pomostu - obserwatorów doznał złamania ręki.

25.11.1943, U-488, typ XIV
Podczas drugiego patrolu odbywanego na płn. Atlantyku, jeden z członków załogi "Mlecznej Krowy" został zmyty za burtę, ale udało się go podjąć z powrotem na pokład okrętu - jednak po tym wydarzeniu zmarł on wkrótce na atak serca : MtrOGfr Heinz Heinlein [24.06.1923 - 25.11.1943].

29.11.1943, U-92, typ VII-C
W trakcie odbywania siódmego patrolu został zmyty za burtę jeden z członków załogi : ObGfr Friedrich Witzkonski [01.09.1923 - 29.11.1943].

30.11.1943, U-238, typ VII-C
Podczas czwartego patrolu U-238 podjął na pokład z wody dwóch z zestrzelonego samoloty typu Wellington należącego do 172 szwadronu RAF. D-ca U-Boota, Oblt.z.S. Horst Heep nadał o tym fakcie komunikat radiowy do B.d.U. - sztab nakazał mu spotkać się z przebywającym w pobliżu U-764, który powracał do bazy i przekazać na jego pokład dwójkę pojmanych alianckich lotników. Komunikat ten został przechwycony przez aliantów i w rejon spotkania został skierowany lotniskowiec eskortowy USS Bogue, z którego na rozpoznanie wystartowały dwie maszyny : Avenger i Vildcat, które naprowadzały na miejsce spotkania eskortę niszczycieli lotniskowca. W czasie powietrznego ataku ostrzał samolotów zranił 5 członków obsady pomostu [w tym d-cę okrętu] i zabił dwóch marynarzy : MaschGfr Fritz Otte [06.08.1923 - 30.11.1943] oraz MtrOGfr Jabob Philipp [05.10.1924 - 30.11.1943]. Jednak U-238 udało się wyjść z opresji i z dwoma alianckimi lotnikami dotrzeć do bazy w Breście 12.12.1943.


grudzień :
09.12.1943, U-734, typ VII-C
W trakcie trwania pierwszego patrolu U-734 podczas silnego sztormu na płn. Atlantyku jeden z członków obsady pomostu doznał złamania ręki.

16.12.1943, U-629, typ VII-C
Podczas dziewiętnastego patrolu U-629 w czasie silnego sztormu jeden z członków obsady pomostu doznał złamania ręki.

24.12.1943, U-471, typ VII-C
W trakcie swego pierwszego patrolu U-471 został zaatakowany przez brytyjski Liberator B-24 ze 120 szwadronu RAF - w wyniku tego ataku poważnych obrażeń doznało trzech członków załogi U-Boota.
ObltzS
Admiral
Admiral
Moderator Team
 
Tonaż: 1.727.000 BRT

Dołączył(a): 05.07.05, 19:31
Lokalizacja: Polska południowa

Postprzez peter13135 » 22.03.08, 15:25

Niemiecki U-boot U-120 zatonął z powodu (głęboki wdech) awarii toalety...
peter13135
Fähnrich zur See
 
Tonaż: 32.000 BRT

Dołączył(a): 15.10.07, 13:30

Postprzez Raff » 22.03.08, 15:42

peter13135 napisał(a):Niemiecki U-boot U-120 zatonął z powodu (głęboki wdech) awarii toalety...
Gdzie to wyczytałeś ;).
Raff
Leutnant zur See
 
Tonaż: 195.000 BRT

Dołączył(a): 22.10.06, 08:30

Postprzez driver134 » 22.03.08, 16:39

driver134
Kapitänleutnant
 
Tonaż: 354.000 BRT

Dołączył(a): 12.12.06, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez piechcik » 22.03.08, 17:48

Raff napisał(a):
peter13135 napisał(a):Niemiecki U-boot U-120 zatonął z powodu (głęboki wdech) awarii toalety...
Gdzie to wyczytałeś ;).


o ile się nie myle to w CDaction takie coś było napisane...
piechcik
Oberleutnant zur See
 
Tonaż: 287.000 BRT

Dołączył(a): 12.02.07, 19:55

Następna strona

Posty: 35 • Strona 1 z 21, 2

Powrót do II Wojna Światowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości