1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>
  • Tytuł:
    The German U-Boat Base... Vol. I
  • Data utworzenia:
    19.02.2017
  • Autor:
    Luc Braeuer
  • Autor recenzji:
    Brodołak
  • Wydawca:
    Schiffer Publishing Ltd., 2015
  • ISBN:
    978-0764348303
  • Okładka:
    Twarda
  • Liczba stron:
    176
  • Ocena recenzenta:
    5
  • Ocena czytelników:
    (3 głosów)

Luc Braeuer wraz ze swoim bratem Marcem od wielu lat znani są z tego, że od czasu zakończenia swojej edukacji zajmują się poszukiwaniem i gromadzeniem informacji oraz dbaniem o pamiątki z czasów ostatniej wojny światowej. W trakcie tych prac, we wrześniu 2005 roku w ich ręce dostało się niezwykle cenne znalezisko, które dotychczas przechowywane było przez kolekcjonera pamiątek, a mianowicie trzy należące do członka 2 Flotylli U-Bootów albumy fotograficzne z prawie 600 fotografiami dokumentującymi życie bazy w Lorient w okresie od czerwca 1940 do 1945 roku. Na zdjęciach tych znalazły się sceny prezentujące: Lorient i jego okolice, instalacje portu i bazy, proces powstawania schronów i bunkrów, scenki rodzajowe z codziennego życia bazy - m.in. powitania i pożegnania załóg U-Bootów, dekoracje, prace budowlane, itp. Owe trzy albumy przez okres trzech kolejnych lat poddawane były wnikliwej analizie, chronologicznemu uporządkowaniu i podpisywaniu zdjęć, w czym wydatnie korzystano z pomocy wielu historyków i instytucji m.in. Archiwum U-Bootów w Cuxhaven. Po zakończeniu tych prac zgromadzony materiał stał się podstawą do stworzenia 4 tomowego albumu-monografii prezentującego życie w Lorient podczas niemieckiej okupacji, widzianej "okularem obiektywu" członka/członków 2 Flotylli U-Bootów.

Omawiany tom (pierwszy z czterotomowej serii) prezentuje nam okres jednego roku od czerwca 1940 do czerwca 1941 roku. W celu precyzyjnego przedstawienia nam tego okresu, tom podzielony został na trzy główne rozdziały: pierwszy prezentujący nam w dwóch podrozdziałach okres ewakuacji i końcowej fazy obrony Lorient oraz początki jego okupacji przez wojska Wehrmachtu w czerwcu 1940 roku, drugi prezentujący nam okres od lipca do grudnia 1940 roku, zatytułowany '"Szczęśliwe Dni" dla U-Bootów w Lorient', który tak jak i kolejny obejmujący okres od stycznia do czerwca 1941 roku zatytułowany 'Brytyjczycy rosną w siłę', podzielony został w celu lepszej prezentacji zgromadzonego w nim materiału zdjęciowego na miesiące dodatkowo uzupełnionego o część opisową wzbogaconą tabelką z zestawieniem wychodzących, wracających, przebywających w bazie w danym miesiącu U-Bootów (zawierającą ich numer, typ, dowódcę, datę wyjścia i powrotu oraz adnotacje na ich temat np. czas postoju, zmianę dowódcy). Sama część opisowa dla lepszego przyswajania przez czytelnika podzielona została na trzy części: pierwszą - informującą w skrócie o ruchach U-Bootów (ile jednostek wyszło, ile powróciło oraz ile przebywało w bazie); drugą - zawierającą informacje z życia bazy (powroty lub wyjścia na patrol, remonty, dekoracje, wypadki) oraz trzecią - poświęconą działalności aliantów przeciwko bazie w Lorient i operującym z niej U-Bootom.

Uzupełnieniem tomu oprócz słowniczka i bibliografii jest prezentacja obecnego stanu zachowanych obiektów i rzeczy związanych z U-Bootwaffe, m.in. w omawianym tomie w aneksie zaprezentowano nam obecny wygląd zespołu pałacyków w Kernevel oraz powstałych jako pierwsze bunkrów remontowych dla jednostek Typu II.

Wydana na dobrej jakości papierze publikacja ma czytelny układ graficzny, zapewniający czytelnikowi dobre warunki zapoznania się z materiałem zdjęciowym i tekstowym.

Obiektywnie podsumowując, książka Luca Braeuera warta jest polecenia i powinna znaleźć się w biblioteczce każdego kto interesuje się historią U-Bootwaffe, ze względu na w/w dużej wartości merytorycznej zdjęcia prezentujące życie załogi w jednej z głównych baz operacyjnych U-Bootów po czerwcu 1940 roku.